Financovat rekonstrukci či nákup nemovitosti určené k bydlení lze hypotékou či spotřebitelským úvěrem, ale také o něco výhodnějším a levnějším překlenovacím úvěrem.
Překlenovací úvěr je jakýsi mezistav, kdy potřebujete půjčit od stavební spořitelny peníze, ale sami nemáte našetřeno nic. Stavební spořitelna vám půjčí peníze na období, než vám poskytne řádný úvěr ze stavebního spoření. To znamená, že toto období „překlene“.
Konkrétně tedy v jedné splátce spoříte ve stavebním spoření a ve druhé splátce platíte pouze úroky za půjčené peníze, jistina se neumořuje. Překlenovací úvěry poskytují stavební spořitelny podle zákona o stavebním spoření.
Na první pohled se může tento produkt jevit jako příliš drahý, ovšem má tři zásadní výhody:
- jednoduchost pro sjednání, neboť stačí pravidelný příjem i jako OSVČ
- snadná dostupnost a bezpečnost
- nízké úrokové sazby, které se pohybují okolo 5 % p.a.
- možnost předčasného splacení, ale pouze je-li v režimu spotřebitelského úvěru
Určitou nevýhodou může být fakt, že stavební spořitelny vás během překlenovacího úvěru jen tak nepustí a předčasné splacení se nepovoluje. Úvěr zajištěný nemovitostí lze předčasně splatit jen s velkými obtížemi. Nevýhodou je také potřeba současně spořit na stavební spoření. Tyto nevýhody jsou však kompenzovány dobrým pocitem ze získání nového bydlení za poměrně příznivých podmínek. Překlenovací úvěr bez zajištění a bez ručitele poskytují stavební spořitelny standardně až do výše půl milionu Kč.
Použití překlenovacího úvěru
Vedle rekonstrukce bytu patří mezi typické příklady výměna kotle, rekonstrukce či oprava střechy domu, oprava závady většího rozsahu nebo vnitřní úpravy související se zdravotním stavem. Dalšími možnostmi, na co lze překlenovací úvěr použít je nová kuchyň, koupelna, okna, dveře, podlahy, fasáda nebo okapy, ale také zateplení a jiná opatření k dosahování energetických úspor. Za peníze z překlenovacího úvěru si můžete koupit i pozemek, nemovitost i další potřeby spojené s bydlením.