Exkluzivní smlouva může usnadnit prodej bytu. Pozor na podvodníky

28
Únor
2015
28. Únor 2015

Výhodou exkluzivní smlouvy je jistě to, že se prodávající nemusí skoro o nic starat. Otázkou je, jestli je to opravdu tak výhodné.

Není přeci jen lepší dát nemovitost do prodeje více realitním kancelářím, než k té jedné?

Pokud zadáte zakázku více realitním kanceláři, k rychlejšímu nebo výhodnějšímu prodeji nejspíš nedojde. Pravděpodobně budete mít s prodejem naopak víc starostí, protože vás čeká odpovídání na stejné otázky různým makléřům. Stejně tak kupující často zarazí, že na internetu mohou nalézt ten samý inzerát s různými cenami. Často to může působit jako nějaký podvod.

Nemovitosti, které prodává několik realitních kanceláří současně, zpravidla nedopadnou dobře. Rivalita mezi makléři vede k rozporům a tlakům na prodávajícího. Ve většině případů nakonec prodávající podlehne a nemovitost se prodá mnohem levněji, než je její skutečná cena.

Sjednejte si smlouvu na dobu určitou.

Existují však různé firmy, které exkluzivních smluv zneužívají a snaží se z klienta podvodem vytáhnout co nejvíc peněz, nikoli výhodně prodat nemovitost.

Problém exkluzivní smlouvy může být čas

Jestliže smlouvu uzavřete na dobu neurčitou, realitní kancelář v podstatě nebude mít důvod snažit se nemovitost prodat. Vyvázat se potom z takové smlouvy, může přijít zákazníka draho.

Proto je ideální zvolit smlouvu na dobu určitou, s možným prodloužením.

Při podpisu smlouvy si pozorně přečtěte i výši sankcí. Na vypovězení smlouvy se někteří makléři snaží tak zvaně zahojit a rádi by vykompenzovali vynaložené náklady.

„Makléř po dobu prodeje vynakládá nejen svůj čas, ale také nemalé finanční prostředky například na reklamu spojenou s prodejem. Proto se chce kancelář pojistit, že tyto náklady budou vynaloženy účelně,“ vysvětluje Němeček.

I v případě, že se nemovitost neprodá, může na základě smlouvy realitní kancelář požadovat určitý finanční obnos za ušlý zisk.

Pozor na všeobecné obchodní podmínky. Nejen při prodeji bytu a podpisu exkluzivní smlouvy, se může stát, že klient dostane do rukou jednoduchou smlouvu bez zjevných kliček.

Ve smlouvě ale bývá uvedeno, že se smlouva řídí všeobecnými obchodními podmínkami, které ke smlouvě samozřejmě doloženy nejsou. Všeobecné obchodní podmínky mohou obsahovat různé dodatky, které celý závazek může značně zkomplikovat.

V takovém případě si vždy zažádejte o znění všeobecných podmínek a pečlivě si je prostudujte.