Enormní zájem o hypotéky vytěžuje banky na hranici jejich procesních kapacit. Sazby hypoték se stále drží na nízké úrovni, takže pravděpodobnější je s ohledem na vývoj na mezibankovním trhu spíše trend pozvolného růstu sazeb. Aktuálně lze pozorovat spíše kosmetické změny u běžných typů hypoték a výsledkem je stagnace indexů nabídkových sazeb.
ČNB má obavy z uměle rostoucí cenové hladiny na trhu s nemovitostmi a z předlužení klientů bank. V posledních letech se hypotéky čerpají za rekordně nízkých sazeb, takže dosáhnou na vyšší částky. Panuje obava, že s růstem sazeb poroste i výše měsíční splátky hypotéky. Pro některé klienty by tak mohlo splácení úvěru být nad jejich finanční možnosti.
Fixní versus nabídkové sazby hypoték
Nabídkové sazby jsou aktuálně zhruba o jednu desetinu procentního bodu výš, nežli sazby reálné. Přitom ještě na počátku r. 2015 a v letech předchozích se rozdíl pohyboval na přibližně poloviční úrovni. Nárůst rozdílu znamená, že banky poskytují klientům nižší sazby, než které oficiálně nabízejí. Co může být důvodem?
- klientům a hypotečním makléřům se daří vyjednat lepší podmínky
- konkurence nutí banky jít pod úroveň nabízených sazeb
- díky vyšším půjčeným částkám klienti dosahují na větší slevy u úrokových sazeb
Na čem záleží možnost snížení nabídkové sazby při vyjednávání?
– kolik si klient půjčuje
– jaké má vyjednávací schopnosti
– jaká je obchodní strategie banky
Bankám opět zdražují peníze
V současné době mají bankéři problém stíhat odbavení stávajících žádostí o hypotéky a na nejbližší období to nevidí jinak. V letošním červnu bylo sjednáno celkem více než 12 tisíc hypoték, zatímco dlouhodobý červnový průměr doposud činil zhruba 8 tisíc kusů hypotečních smluv. Při vysoké poptávce a současném snížení bankovních kapacit z důvodu dovolených a sazeb na historickém minimu, nelze předpokládat, že by banky měli důvod zlevňovat. Navíc bankám ještě zdraží ceny, za které si mohou opatřit peníze na své úvěrové aktivity.